Predsjedavajući Predsjedništva gosp. Željko Komšić održao predavanje na Univerzitetu SSST

05. 11. 2021.

Danas smo na Univerzitetu SSST imali veliko zadovoljstvo da ugostimo uvaženog gosp. Željka Komšića, Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, koji je za veliki broj zainteresovanih studenata i profesora održao predavanje na temu “Bosna i Hercegovina danas: kako dalje?”. Na predavanju koje je izazvalo ogromno zanimanje svih na SSST-u, Predsjedavajući je govorio o izazovima koje Bosnu i Hercegovinu čekaju na političkom putu, tenzijama koje su prisutne u javnom diskursu o statusu države i na kraju – onome što je najviše interesovalo sve prisutne studente – koja je to uloga mladih ljudi u napretku jedne države, i šta država može učiniti da sposobne, odvažne i talentovane ljude privuče i spriječi u odlasku. Predsjedavajući je govorio i o evropskim integracijama i budućoj perspektivi Bosne i Hercegovine u prizmi Evropske unije, te skrenuo pažnju na ulogu svih bh. državljana u formiranju adekvatne političke struje koja će pomoći da se država izdigne iz jarma nacionalizma, korupcije i pohlepe.

Nakon 60-minutnog predavanja, profesor Ejup Ganić, predsjednik Univerziteta SSST, preuzeo je ulogu moderatora u kratkoj diskusiji koja je uslijedila između studenata SSST-a i Predsjedavajućeg. Naši studenti željeli su znati kako mladi mogu vidjeti politiku kao pozitivno sredstvo za promjene, zašto je bh. diplomatija nije jedinstvena i djeluje razjedinjeno, te kako će se Bosna i Hercegovina suočiti sa tranzicijama energetskih resursa, te pitanjima očuvanja okoliša. Pitanja je bilo mnogo, ali zbog limitiranog rasporeda Predsjedavajućeg, ostali upiti su ostavljeni za sljedeći put.

Ovom prilikom se zahvaljujemo uvaženom Predsjedavajućem i njegovom timu na izdvojenom vremenu, zanimljivom predavanju i odličnoj diskusiji. Polaskani smo ovom posjetom, znajući da smo jedan od rijetkih univerziteta koje predsjednik države počasti svojim dolaskom. Predsjedavajućem Komšiću želimo mnogo sreće u daljnjim izazovima!