SSST - Sarajevo School of Science and Technology
SSST - Sarajevo School of Science and Technology SSST - Sarajevo School of Science and Technology

Univerzitetska Alumni mreža je neprocjenjiv alat za diplomce SSST-a. SSST Alumni Association stoji kao efikasno sredstvo za umrežavanje i pruža vrijedne poslovne i društvene kontakte širom svijeta.

Univerzitetska Alumni mreža je neprocjenjiv alat za diplomce SSST-a. SSST Alumni Association stoji kao efikasno sredstvo za umrežavanje i pruža vrijedne poslovne i društvene kontakte širom svijeta.

Mreža univerzitetskih alumnija je neizmjeran alat za diplomce SSST-a. Udruženje alumnija SSST-a predstavlja efikasan kanal za umrežavanje i pruža vrijedne poslovne i društvene kontakte širom svijeta.

Za nas kao Univerzitet, Udruženje alumnija ne samo da nam omogućava da ostanemo u kontaktu sa našim diplomcima, već također podržava SSST u oblastima kao što su marketing, karijerno savjetovanje i prikupljanje sredstava. Njihovi glasovi su nam važni u kreiranju budućnosti Univerziteta i ohrabrujemo ih da ostanu uključeni, kako sa nama, tako i međusobno.

Alumniji su najveći dokaz kvaliteta bilo kojeg univerziteta, njegova najjača preporuka i ogledalo njegovih dostignuća.

Za više informacija o Udruženju alumnija SSST-a, molimo kontaktirajte našu Studentsku službu.

Diplomci SSST-a razvijaju karijere u vodećim kompanijama u regiji i šire. Imamo prilično impresivne statistike koje to potvrđuju:

Oko 20% diplomaca SSST-a je primljeno na najbolje postdiplomske programe širom svijeta.
Otprilike 90% diplomaca SSST-a zaposleno je u roku od 6 mjeseci nakon diplomiranja.

Pogledajte SSST Alumnijsku mapu koja prikazuje nastavak akademskih karijera naših diplomaca na vodećim univerzitetima širom svijeta.

SSST Ambassadori 

SSST Ambasadorski klub otvoren je za strastvene i proaktivne bivše studente koji žive u inostranstvu i koji će predstavljati našu instituciju međunarodnim budućim studentima i pružiti informacije o našoj ustanovi. Tražimo raznolikost u jeziku, nacionalnosti i pozadini kako bismo osigurali da cijelo studentsko tijelo SSST-a bude dobro predstavljeno. SSST ambasadori jačaju naše veze širom svijeta i pružaju budućim studentima i njihovim porodicama uvid u SSST i prednosti studiranja u Sarajevu.

Svi zainteresovani za pridruživanje našoj mreži SSST ambasadora i postajanje glasom i licem SSST Univerziteta mogu nas kontaktirati na administration@ssst.edu.ba.

Riječ naših alumnija

Drago nam je sa vama podijeliti priče naših prethodnih studenata, koji dijele svoja iskustva provedenog vremena kod nas i podstiču nas svojim sve većim uspjesima u akademskom i profesionalnom životu nakon SSST-a.

„Studijski programi na SSST-u su zahtjevni, izazovni, ali prije svega nagrađujući. Grupne diskusije, debate, prezentacije i timski rad su me pripremili za karijeru i poziciju u Međunarodnom republikanskom institutu, gdje, između ostalog, promovišem žene u politici i edukujem mlade, buduće lidere Bosne i Hercegovine. Kao alumni, osjećam se dijelom porodice SSST-a i radujem se angažovanju budućih studenata SSST-a.“

Amila Karačić, diplomantica SSST-a (BSc u Informacionim sistemima, sa sporednim predmetom Političke nauke)

„Trenutno sam na 4. godini doktorskih studija iz informatike na Univerzitetu Stony Brook u New Yorku. Moje istraživanje se bavi algoritmima i strukturama podataka za masivne skupove podataka. Tokom školske godine uglavnom se bavim ovim teorijskim poduhvatima; tokom ljeta pokušavam da primijenim teoriju u praksi. U ljeto 2011. godine, imao sam staž u softverskom inženjeringu u Microsoft Corporation u Seattleu, gdje sam radio u timu koji donosi usluge cloud računarstva za preduzeća. Planiram se vratiti u Seattle sljedećeg ljeta, zbog sjajnog rada, kolega, planina i lososa! Diplomirao sam na SSST-u prije otprilike četiri godine, a gledajući unazad na svoje dodiplomske godine, imam dvije glavne uspomene, obje uključujući kasne noći provedene u laboratoriji. Prva uspomena je o ACM Online UVa sudiji. ACM je elektronski sistem sudija, poput Topcoder-a, gdje možete odabrati problem iz online arhive, riješiti ga i poslati svoj program evaluatorima. U roku od nekoliko sekundi dobijete odgovor o tome da li je vaše rješenje prihvaćeno ili treba da pokušate ponovo. Za jedan od naših kurseva u drugom semestru, od nas se tražilo da riješimo jedan ACM problem dnevno. Na ovaj način sam naučio mnogo toga, pokušavajući riješiti algoritamske probleme, čak i prije nego što sam znao bilo koji algoritam. Moja druga uspomena se odnosi na naše završne projekte kurseva. Većina kurseva na SSST-u imala je takve projekte, koji su zahtijevali da grupa studenata zajedno izgradi nešto što funkcioniše dobro i izgleda dobro, sa elegantnom dokumentacijom. Zatim bismo predstavili naš 'proizvod' pred publikom. Kroz ovakav pristup, mnogi studenti su postali vješti u javnom govoru, radu u timovima i rješavanju problema. Mislim da SSST studentima daje prave alate kako bi se  pridružili radnoj snazi u potpunosti pripremljeni. Obrazovanje na SSST-u je moderno i drugačije, i toplo ga preporučujem svima koji žele izazov i uživanje u procesu u isto vrijeme.“

Džejla Međedović, diplomantica SSST-a (BSc u Informatici, sa sporednim predmetom Elektrotehnika)

„Kada sam izabrao SSST, mislio sam – ako plaćam, mora biti lakše doći do diplome. To je bila greška, pao sam dva puta i trebalo mi je dvije dodatne godine da završim svoju diplomu! Htio sam komad papira, ali sam dobio kurseve u oblastima do kojih mi je stalo. Tokom studija na Odsjeku za informacijske sisteme, radeći u laboratorijama SSST-a kada sam trebao biti na predavanjima, započeo sam svoju prvu firmu. Ova firma je razvila i posjedovala izuzetno uspješnu društvenu mrežu: Dernek.ba. U trećoj godini studija osnovao sam novu firmu koja sada upravlja Pik.ba. Danas sam generalni direktor ove kompanije – lidera na nacionalnom tržištu i značajnog lidera regionalno. Odmah nakon što sam stekao diplomu, osnovao sam firmu u Crnoj Gori (PikPay), i još jednu domaću firmu koja upravlja web stranicom za grupnu kupovinu na bazi kupona (eKupon.ba). Obe ove kompanije rade samostalno i ja sam samo član odbora. Mislim da želim više obrazovanja i razmišljam kako da nađem vrijeme za magisterij. Definitivno želim pristup većim tržištima! Novim generacijama studenata SSST-a kažem, ne očekujte da ćete preko noći postati milioneri. U biznisu, kao i u životu, uspjeh obično dolazi iz neke plemenitije motivacije – želje da doprinesete ili promovišete svoju zajednicu, lokalno, regionalno, globalno. Novac bi trebao biti bonus, nikad primarni cilj.“

Emir Pilavdžić, alumnus (BSc u Informacionim sistemima)

„Vjerujem da je budućnost obrazovanja u BiH zaista u privatnom obrazovanju, pri čemu je SSST lider. Iako SSST diploma garantuje zaposlenje svim studentima nakon diplomiranja, imala sam privilegiju da dobijem poziciju asistenta na Odsjeku za ekonomiju SSST-a. Također sam upisala postdiplomski program SSST-a i radim na svom magistarskom radu, uzbuđena da uhvatim budućnost i suočim se s izazovima, uz SSST kao pouzdanog vodiča i partnera.“

Ena Nožić, diplomant SSST-a (BSc u ekonomiji, smjer međunarodno poslovanje)

„SSST mi je pružio znanje, samopouzdanje i akademsku znatiželju na osnovu kojih sam odlučila nastaviti svoje magistarske studije u Velikoj Britaniji. Kao stipendista britanske Chevening stipendije, pišem ovo iz biblioteke London School of Economics gdje studiram master iz informacijskih sistema, s planom da se vratim u BiH i primijenim svoje znanje, kao i da doprinesem zajednici SSST-a.“

Ena Šahović, diplomant SSST-a (BSc u informacijskim sistemima, smjer ekonomija)

„Nakon što sam završila zahtjevnu Evanston Township srednju školu, tražila sam nove i izazovne načine da proširim svoje horizonte i upisala se na Univerzitet Illinois u Chicagu (UIC). Nakon nekoliko semestara, iz bilo kojeg razloga, našla sam se u stagnaciji, te sam odlučila istražiti druge mogućnosti. Nakon mnogo istraživanja, otkrila sam jedinstven međunarodni univerzitet smješten u mom gradu, staroj olimpijskoj prijestolnici, Sarajevu. Sarajevo School of Science and Technology (SSST) nudi svojim diplomcima kako lokalnu diplomu, tako i diplomu Univerziteta Buckingham u Velikoj Britaniji. Bila sam iznenađena kad sam otkrila da je ovaj privatni univerzitet savršen za studente s velikim ambicijama, ali s ograničenim budžetom. Još uvijek se prisjećam svojih četiri godine na SSST-u. Iskustvo je, bez sumnje, bilo neprocjenjivo. Smatram da je važno da studenti znaju prednosti pohađanja univerziteta koji je dinamičan i posvećen kao što je SSST dokazao godinama. To je bila jedna od najvećih ličnih investicija koju sam ikada napravila, jer mi je omogućila ne samo da doživim svoju rodnu zemlju, već i da dobijem diplomu visokog nivoa po niskoj cijeni. Smatram se sretnom što sam imala priliku učiti od tako predanih profesora i osjećam ogromnu zahvalnost prema njima što su vjerovali u mene i gurali me da uspijem na svakom koraku. Nakon diplomiranja primljena sam na master program na Univerzitetu John’s Hopkins u Washingtonu, DC. Osim toga, odabrana sam, među 150 prijavljenih, za praksu u Ujedinjenim narodima. Rad u UN-u bio je ostvarenje sna. Odgodila sam svoje master studije i trenutno radim za Amnesty International, kao dio njihovog komunikacijskog odjela u Chicagu, SAD. Iskreno, ne znam da li bih postala ovako ambiciozna i odlučna osoba da sam ostala u Americi i tamo nastavila svoje studije. Nakon dvanaest godina života i obrazovanja u SAD-u, povratak u Bosnu i upis na SSST bio je upravo izazov i motivacija koja mi je bila potrebna da se pokrenem naprijed. Upravo zbog tog iskustva vidim svijet onakvim kakav jeste; mjesto gdje su mogućnosti beskrajne! Ponekad je sve što nam treba prava vodilja i odgovarajuća motivacija za uspjeh.“

Enđi Zulfić, diplomant (BSc iz političkih nauka i međunarodnih odnosa, smjer EU integracije/međunarodne organizacije)

„Sjećam se dana kada sam u lokalnim novinama vidjela oglas za upis na Sarajevo School of Science and Technology. Univerzitet je, između ostalih, nudio i odsjek za političke nauke, sa osnovnim programima. Odmah me privukla činjenica da se sva nastava odvija na engleskom jeziku, s profesorima iz BiH i inostranstva, te da Univerzitet ima blisku saradnju s Univerzitetom Buckingham iz Velike Britanije. Ta saradnja je značila dvostruku diplomu, pa po završetku studija dobijate i UK i BiH diplomu. Vidjevši moje oduševljenje programom, roditelji su me podržali, a ja sam bez problema prošao intervju i prijemni ispit. Kako su mjeseci prolazili, moje oduševljenje nije opadalo, naprotiv. Atmosfera na Univerzitetu bila je divna, stvorena od strane studenata, administrativnog osoblja i profesora koji su uvijek bili prijateljski nastrojeni i dostupni studentima – što nije često slučaj na univerzitetima iz naše regije. Samo Sarajevo je odličan grad za studiranje jer je energetski kulturni, ekonomski i društveni centar naše zemlje, nudeći sve prednosti jedne evropske prijestolnice, ali s osjećajem da je sve blizu i na dohvat ruke. Iako smo prije četiri godine bili prva generacija studenata koja je upisala program političkih nauka i međunarodnih odnosa – što je zapravo bila svojevrsna testna faza – nije bilo nedostataka. Sve je bilo savršeno organizirano. Također, učenje njemačkog jezika, pored engleskog, tokom prve tri godine na Univerzitetu, proširilo mi je horizonte. To i dodatno polje specijalizacije koje smo birali nakon prve dvije godine. Odabrao sam EU integracije/međunarodne organizacije kao moj smjer, predmet koji me uvijek zanimao i bio važan za našu zemlju. Nakon završetka četiri godine na SSST-u, želio sam nastaviti postdiplomske studije i primljen sam na prestižni Univerzitet Lund u Švedskoj – jedan od najboljih univerziteta na svijetu. Sada studiram master iz predmeta moje specijalizacije na SSST-u, dvogodišnji program iz evropskih integracija na Lundu. Nadam se da će, nakon tako solidnog obrazovanja koje sam stekao na SSST-u, moje daljnje studije na Lundu biti podjednako korisne i ispunjavajuće.“

Mirza Trozić, diplomant SSST-a (BSc iz političkih nauka i međunarodnih integracija, smjer EU integracije/međunarodne organizacije)

„Nakon što sam završila osnovne studije na SSST-u, nastavila sam postdiplomske studije iz obrazovne tehnologije na Univerzitetu Oxford, gdje sam dobila punu stipendiju kroz Weidenfeld stipendijski i liderski program. Kada se osvrnem, mogu reći da su prednosti mog iskustva na SSST-u bile dvostruke: ulilo mi je samopouzdanje da se takmičim na međunarodnom nivou i omogućilo preduslov za to, nudeći dvostruku diplomu. Univerziteti su zajednice sastavljene od ljudi – nastavnika i studenata. Ako se odlučite upisati na SSST, možete pomoći u oblikovanju budućnosti SSST-a. Pripadam prvoj generaciji studenata SSST-a i željeli smo biti dio nečeg novog i drugačijeg. Vjerujem da je naša hrabrost i entuzijazam donijela mnoge koristi. Tako je i sa svim novim generacijama; bilo koja očekivanja koja imate bit će ispunjena samo ako radite naporno da ih ostvarite. Naporan rad nije lak, ali rijetko se kaje zbog njega.“

Naida Dervišhalidović, diplomant SSST-a (BSc iz informacijskih sistema, smjer ekonomija)

„Bio sam jedan od sretnika koji su imali priliku iskusiti šta češka vladina stipendija nudi. Moj uspjeh na magistarskom programu iz upravljanja informacijama u potpunosti odražava vještine i znanje koje sam stekao na jednom od najprestižnijih fakulteta u Bosni i Hercegovini – SSST. Jedva čekam da ponovo budem dio ove nevjerovatne institucije, sa magistarskom diplomom koja će krasiti moje ime.“

Nermin Ćatović, diplomant SSST-a (BSc iz Računarstva, smjer Elektrotehnika)

„Moj istraživački rad za završni rad na temu „Virtualna rekonstrukcija Pravoslavne katedrale Svete Trojice u Mostaru“ finansirala je Ambasada Grčke, a kroz saradnju s DCM centrom SSST-a i Odsjekom za računarstvo prerastao je u istraživački projekt koji je predstavljen na brojnim međunarodnim konferencijama. Trenutno radim na svom magistarskom istraživanju na SSST-u, koje se bavi utjecajem informacionih i komunikacionih tehnologija na performanse agro-prehrambenog tržišta u BiH. Moje istraživanje podržava Britanski fond za stipendije, kao i USAID-ov projekt FARMA. Pored studija, gradim karijeru u međunarodnom razvoju. Moja poruka budućim i trenutnim studentima je: pažljivo birajte univerzitet i svoje područje studija. Ova odluka će imati značajan utjecaj na vašu budućnost. Svaki trud tokom vaših studija će se računati – volontirajte, obavljajte prakse, inicirajte projekte i nesebično dijelite svoje znanje i vještine! Sve to će vas voditi ka uspješnoj karijeri i ispunjenom privatnom životu."

Zana Karkin, diplomant SSST-a (BSc iz Informacijskih sistema)

Prijavi se