OKRUGLI STO I DISKUSIJA SA AMBASADOROM EDWARDOM FERGUSONOM NA SSST-U

03. 05. 2018.

Bila nam je iznimna čast i zadovoljstvo poželjeti dobrodošlicu još jednom cijenjenom gostu na Univerzitetu SSST, Njegovoj Ekscelenciji gdinu Edwardu Fergusonu, ambasadoru Velike Britanije u Bosni i Hercegovini. Naši studenti i profesori su imali priliku učestvovati u diskusiji sa gdinom Fergusonom u četvrtak, 16.11.2017. godine, u auditorijumu P12 na SSST-u.

Nj.E. Eward Ferguson je uživao u obilasku kampusa Univerziteta SSST i iskazao je oduševljenje savremenim laboratorijama, učionicama i opremom. Nakon kratkog obraćanja, studenti SSST-a su iskoristili priliku da aktivno učestvuju u diskusiji o obrazovanju, potencijalima za rast i razvoj, evropskim integracijama i problemima sa kojima se susreću mladi i građani BiH. Ambasador Ferguson je bio iznimno voljan da sasluša njihovu gledišta i odgovori na pitanja.

Osnivač i predsjednik Univerziteta SSST akademik Ejup Ganić je doprinio diskusiji skupa sa prof.dr. Zlatkom Hadžidedićem i prof.dr. Markom Attila Hoareom sa Fakulteta za političke nauke i međunarodne odnose SSST-a te sa prof.dr. Mirsadom Čaušević sa Medicinskog fakulteta SSST-a.

Ambasador Ferguson je bio impresioniran ambicioznim planovima za izgradnju Instituta za medicinske nauke na SSST-u. Prof. Ganić je objasnio da je ugovor potpisan u maju 2017. godine, ali ga Dom Naroda Parlamentarne skuštine BiH još uvijek nije ratificirao. Njegova Ekselencija je poželio uspjeh u realizaciji ovog uzbudljivog projekta koji će obezbijediti vrhunsku medicinsku obuku za buduće ljekare u korist svih građana BiH.

Obzirom na povezanost SSST-a sa Velikom Britanijom kroz partnerstvo sa Univerzitetom u Buckinghamu koje seže od osnivanja SSST-a 2004. godine, ova posjeta je još jedna potvrda iznimno uspješne saradnje i prijateljstva Univerziteta SSST i Ambasade Velike Britanije u BiH.