Druga sesija “Razgovora sa ambasadorima”: gosp. Francisco Javier Leon Diaz (OHR) na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology - SSST

14. 01. 2019.

Kao što je i najavljeno, krajem zimskog semestra, 10. januara 2019. godine, održana je druga sesija “Razgovora s ambasadorima” (Ambassador Talks), a naš gost ovaj put je bio gospodin Francisco Javier Leon Diaz, zamjenik Predsjedavajućeg Pravnog odjela Ureda OHR-a. Zahvaljujući svojoj dugogodišnjoj praksi međunarodnog pravnog eksperta u organizacijama poput UN-a, OSCE-a, Council of Europe itd., te ekstenzivnom poznavanju bh. pravnog sistema, gospodin Diaz je održao predavanje na temu “Pravni sistem u Bosni i Hercegovini: trenutno stanje i buduće perspektive”. Pred izuzetno velikim brojem studenata i profesora sa Odsjeka za političke nauke i međunarodne odnose, te Ekonomije i biznisa, gospodin Diaz je govorio o osnovnim postavkama zamršenog pravnog sistema u Bosni i Hercegovini, te njegovim osnovnim dodirima i posljedicama po državnu politiku. Studenti su željeli znati kakav je stav OHR-a po pitanju djelovanja i većeg upliva u određena neriješena pitanja, te su bili zainteresovani za konkretne korake koje Pravni odjel može poduzeti u interpretaciji i pomoći bh. pravnom sistemu.

Ovo je druga posjeta zvaničnika OHR-a Univerzitetu SSST, a u svojstvu gostovanja na “Razgovorima s ambasadorima”. Gospodin Diaz bio je oduševljen komunikacijom i interesom studenata SSST-a, te je dogovorena i posjeta delegacije studenata sa PSIR-a OHR-u tokom februara, kako bi studenti imali priliku pobliže upoznati rad ove izuzetno značajne međunarodne organizacije.

Naredni “Razgovor s Ambasadorima” očekuje se krajem februara, kada će Univerzitet SSST posjetiti NJ.E. Ambasador Republike Francuske, Guillaume Rousson.