Treća sesija „Razgovora s ambasadorima“ sa NJ.E. Guillaume Roussonom, Ambasadorom Francuske u BiH

04. 03. 2019.

Treća sesija „Razgovora sa ambasadorima“ održana je na Univerzitetu SSST u četvrtak, 28. februara. Naš gost bio je NJ.E. Ambasador Francuske u BiH, gosp. Guillaume Rousson. Zahvaljujući svom prethodnom angažmanu u regiji, Ambasador je izuzetno dobro upoznat sa političkom situacijom na ovom prostoru te je izrazio zadovoljstvo zbog mogućnosti otvorene diskusije sa studentima Političkih nauka i internacionalnih odnosa, te Ekonomije i biznisa. U svom uvodnom izlaganju, Ambasador je istaknuo važnost jačanja poslovnih i poduzetničkih veza između Francuske i BiH, na čijoj bi se ekspanziji moglo raditi, te je naglasio važnost BiH u procesu stabilnosti regije. Tema o kojoj je razgovarao bila je i opća uloga diplomatske misije – koliko diplomate zaista mogu djelovati u stranoj državi te koje su granice diplomatskog angažmana kada je riječ o unutarnjim poslovima jedne zemlje. Studenti su željeli znati gdje se najviše očituje francusko prisustvo u našoj zemlji, te je Ambasador imao priliku govoriti o važnosti francuskog jezika i kulture koji su u BiH itekako živi kroz kulturne centre, izložbe, koncerte, predstave itd. Ambasada uvijek podržava ovakve afirmativne projekte koji uključuju mlade ljude, naročito studente željne poznavanja jednog od najuticajnijih svjetskih jezika, rekao je Ambasador.

Sesiju je moderirala Dekanesa Fakulteta političkih nauka i internacionalnih odnosa, prof. Maja Savić-Bojanić, a prisustvovali su i profesori Ekonomije i biznisa uz Predsjednika Univerziteta, prof. dr. Ejupa Ganića. Serija razgovora će nastaviti uključivati studente u ovoj rijetkoj prilici za otvorenu diskusiju o politici i ekonomiji sa najvišim državnim zvaničnicima. Sljedeća sesija je zakazana za 21. mart kada će studenti upoznati NJ.E. Ambasadora Velike Britanije u BiH, Matthew Fielda.