Četvrta sesija “Razgovora s ambasadorima” sa NJ.E. Matthew Fielda, novoimenovani Ambasadora Velike Britanije u BiH

22. 03. 2019.

Dugo očekivana sesija “Razgovora s ambasadorima” održana je 21. marta na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology (SSST), a naši su studenti imali priliku upoznati NJ.E. Matthew Fielda, novoimenovanog Ambasadora Velike Britanije u Bosni i Hercegovini. Ambasadoru Fieldu BiH nije nepoznat teren – prije nego što će biti izabran za ovu misiju, bio je uključen u rad vladinih organa koji su djelovali u državi i regiji izvjesno vrijeme. Kako bi otvorio teme za diskusiju, Ambasador je sesiju započeo govorom o Post-Brexit vanjskoj politici Velike Britanije u BiH – izazovima i prilikama, manama lokalnog javnog sektora i potrebom za više investicija, te alarmirajuće visokom stopom korupcije koja onesposobljava razvoj bh. ekonomije. Ambasador je također komentirao visoku stopu nezaposlenosti mladih i “odljevu mozgova”, uobičajenom problemu prisutnom u tranzicijskim zemljama. Naši su studenti nestrpljivo čekali priliku da otvoreno diskutuju, naročito na posljednju temu te su međusobno razgovarali i o osnovnim porivima koji će mladog i obrazovanog bh. građanina ponukati na odlazak. Bilo je riječi i o sistemu glasanja i stalnim neregularnostima izbornog procesa u državi. Diskusija je izazvala veliki interes te se predviđeni sat pretvorio u 90 minuta razgovora koji nisu bili dovoljni kako bi se ove teme aktivno iscrpile.

Profesori sa Fakulteta kompjuterskih nauka i informacijskih sistema su također učestvovali, skupa sa profesorima i studentima Ekonomije i biznisa, te političkih nauka i međunarodnih odnosa. Već sljedeće sedmice očekuje nas nova sesija sa Ambasadoricom Njemačke, NJ.E. Christiane Hohmann, što će ujedno biti posljednja sesija u martu.