Peta sesija “Razgovora s ambasadorima” sa NJ.E. Christiane Hohmann, Ambasadorica Njemačke u BiH

28. 03. 2019.

NJ.E. Christiane Hohmann, Ambasadorica Njemačke u Bosni i Hercegovini, danas je vodila jednu od najživljih sesija “Razgovora s ambasadorima” tokom posljednjih mjeseci. Studenti svih fakulteta, uključujući Ekonomiju i biznis, Političke nauke i internacionalne odnose te Kompjuterske nauke i informacione sisteme, prisustvovali su sesiji i vrlo aktivno učestvovali u interesantnoj diskusiji o političkim problemima u zemlji i regiji, prilikama za ulaganje, ljudima koji odlaze na studij i rad u Njemačkoj, pa čak i o problemima gradskog života i urbane infrastrukture u Sarajevu, Mostaru, Zenici Tuzli i drugim bh. gradovima. Osim bogatog internacionalnog iskustva, Madam Hohmann je istinski iskusila život u Sarajevu te je govorila i o vlastitom korištenju lokalnog javnog prijevoza, o odlascima u male zajednice i općine te redovnom razgovoru sa lokalcima kako bi mogla sagledati šta se iz ovdašnje perspektive može uraditi kako bi se situacija promijenila, pa čak i na najnižem nivou.

Kako se na SSST-u školuje veliki broj internacionalnih studenata, njemački jezik je treći jezik koji se aktivno govori i uči na Univerzitetu, a mnogi od upisanih studenata su članovi bh. dijaspore koja živi i radi u Njemačkoj ili su njemački građani koji studiraju na SSST-u, veći je broj pitanja postavljen i na ovom jeziku. U samoj diskusiji su bile naglašene čvrste veze između BiH i Njemačke, a sama Ambasadorica imala je priliku govoriti o mnogim završenim ili tekućim projektima kojima se nastojao dio njemačkog uspješnog iskustva implementirati na bh. sistem: zaustavljanje odlaganja otpada u rijeke Unsko-sanskog kantona, aktivna podrška za učenike srednje škole u Jajcu, koji su se odbili povinovati sistemu “dvije škole pod jednim krovom” i odlučili da žele pohađati nastavu skupa bez obzira na nacionalnost; donacije za podršku kulturnom životu i izgradnji kulturnog centra u Srebrenici te mnogi drugi projekti. Ambasadorica bila je optimistična u samom razgovoru sa mladim ljudima koji analiziraju svoje živote i rad u matičnoj državi, naročito u svjetlu odlaska mnogih diplomanata i radno sposobnih mladih ljudi u novi život u Njemačkoj.

Razgovor s Ambasadoricom Hohmann uspješno je označio kraj serije, a nastavak će uslijediti tokom sljedećeg semestra