Počasni dekan PSIR fakulteta te Profesor Emiretus Yale Univerziteta, prof. dr. Ivo Banac na SSST-u.

12. 04. 2019.

I ove godine Univerzitet SSST, odnosno Fakultet političkih nauka i internacionalnih odnosa, imao je priliku ugostiti jednog od nacjenjenijih historičara u regiji, počasnog dekana PSIR fakulteta te Profesora Emiretusa Yale Univerziteta, prof. dr. Ivu Banca. Najbolji studenti PSIR odsjeka prisustvovali su od 8. do 11. aprila četverodnevnom seminaru pod nazivom “Geopolitika”, sa fokusom na Berlinski kongres, Hladni rat, doba totalitarnih i fašističkih ideologija te i balkanski geopolitički kontekst. Profesor Banac je analitičnim presjekom historijskih okolnosti 20. i 21. vijeka sa studentima diskutovao o ideološkim previranjima, političkim sistemima i specifikacijama geografskog prostora, koje su dovele do određenih turbulentnih dešavanja 20. vijeka.

Studenti su imali priliku dobiti širu sliku tema kojima se inače bave, ali i primiti certifikate za učestvovanje na ovom jedinstvenom kursu.

Kao i svake godine, Univerzitet SSST nastoji svojim studentima obezbijediti dodatne edukacije, te predavanja vrhunskih profesora sa svjetskih univerziteta, te im tako omogućiti jedinstvenu dopunu standardnog kurikuluma.