Treća Godišnja konferencija za nastavnike u srednjoškolskom obrazovanju

25. 04. 2019.

I ove godine Univerzitet Sarajevo School of School of Science and Technology (SSST), u saradnji sa Gimnazijom SSST, organizovao je treću po redu Godišnju konferenciju za nastavnike i profesore u srednjem obrazovanju (eng. Annual Conference for Teachers in Secondary Education – ACTS). Nove i afirmativne obrazovne prakse, inovativnost u nastavnom procesu i tehnike opuštanja koje edukatorima mogu pomoći u razumijevanju svojih učenika i prevladavanju teškoća nastavnog procesa, bile su u fokusu predavača koji su i ove godine nadmašili očekivanja i obezbijedili “material za razmišljanje” za više od 60 nastavnika i profesora srednjih škola diljem Bosne i Hercegovine.

Konferenciju su kratkim uvodnim obraćanjem otvorili Emina Ganić predsjednica upravnog odbora Gimnazije SSST i dekan studenata na Univerzitetu SSST, Armin Zahirović, v.d. direktora Gimnazije SSST, te Lamija Husić, pomoćnica ministrice za srednje obrazovanje i obrazovanje odraslih ( Ministarstvo obrazovanja, nauke i mladih KS). Prisutni su imali priliku upoznati se sa projektima profesionalaca u smislu jedinstvenih edukativnih pristupa djeci sa poteškoćama u razvoju, uz prezentacije prof. Aide Saračević, i Nihada Softića, osnivača multidisciplinarne škole School&School. Na panelu o tehnološkim inovacijama učestvovali su Adin Begić kao Microsoft Innovative Expert edukator, Emina Mekić, asistent na  Univerzitetu SSST i profesor na Fakultetu kompjuterskih nauka,  dr. Jasminka Hasić. Konačno, treći panel je sve prisutne opustio i naučio novim tehnikama pri susretu sa izazovima u poučavanju: Sanda Mešinović, instruktorica kundalini joge koja je zbog ove discipline napustila svijet marketinga, te renomirana pozorišna glumica sa velikim brojem glumačkih priznanja, Selma Alispahić, zaokružile su konferenciju porukom da inspiracija uvijek dolazi iznutra, te da predavačka profesija predstavlja umjetnost prenošenja znanja, ali i umjetnost savladavanja prepreka kad se situacija čini nemogućom.

Univerzitet SSST će i dalje nastaviti sa propitivanjima mogućnosti poboljšanja obrazovnog sistema kroz kontinuirano povezivanje sa nastavnicima i profesorima iz države i šire, nastojeći ponuditi inovativnu platformu za edukatore, istraživače i sve sudionike obrazovnog procesa