Predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava u Srbiji, gospođa Sonja Biserko, na Univerzitetu SSST

31. 05. 2019.

Gostujuća predavanja i diskusije sa prominentnim ličnostima političkog, akademskog i poslovnog života iz regije i svijeta su tradicija na Univerzitetu SSST. Ovog posljednjeg petka u mjesecu maju imali smo čast ugostiti gospođu Sonju Biserko, predsjednicu Helsinškog komiteta za ljudska prava u Srbiji i višedecenijsku aktivisticu u kontekstu borbe za javnim priznavanjem zločina počinjenih na prostoru Bosne i Hercegovine za vrijeme devedesetih. Gospođa Biserko je za mnogobrojne studente ne samo političkih nauka i internacionalnih odnosa, već i ekonomije, kompjuterskih nauka, pa čak i medicine, održala predavanje pod nazivom “Region i evropska perspektiva”. Naročito se fokusirajući na pitanje uloge Srbije u stabilnosti regiona, gospođa Biserko je još jednom ukazala na problematičnu huškačku retoriku koja ponovno nalazi svoj teren i danas u zemljama regije, te studentima govorila o nužnosti jačeg socijalnog angažmana studenata kao važnog političkog faktora u kreiranju i bh. društvene scene, ali i širom balkanske regije. U diskusiji koja je uslijedila, studenti su željeli znati kakvu konkretnu ulogu mogu imati mladi u borbi protiv nacionalizma i fašizma u njihovim lokalnim sredinama, te ukazivali na primjere u kojima su studenti ustali protiv nacionalističke retorike njihovih vladajućih političkih stranaka. Ovom su predavanju prisustvovali i prof. dr. Šerbo Rastoder sa Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, te dr. Nevenka Tromp, profesorica sa Univerziteta u Amsterdamu i autorica nedavno objavljene knjige “Smrt u Hagu: nezavršeno suđenje Slobodanu Miloševiću”.