KONKURS za upis studenata u prvu godinu III ciklusa studija na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology u akademskoj 2019./2020. godini

03. 07. 2019.

Na osnovu člana 79. do 84. Zakona o visokom obrazovanju („Službene novine Kantona Sarajevo“,broj:33/17) i Pravila studiranja za treći ciklus studija na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology (Univerzitet SSST), Univerzitet SSST  objavljuje

KONKURS

u akademskoj 2019./2020. godini

Konkurs se raspisuje za upis u prvu godinu trećeg ciklusa studija koji se organizira na fakultetima Univerziteta Sarajevo School of Sceince and Technology (u daljnjem tekstu: organizacione jedinice).

Studij se organizira u trajanju od tri godine i nosi ukupno 180 (E)CTS bodova.

Školarina za kompletan III ciklus studija na svim fakultetima iznosi  KM 29.728,62 odnosno u protivrijednosti 15.200,00 Eura.

U prvu godinu III ciklusa studija u akademskoj 2019/2020. godini kandidati se upisuju u skladu sa planom upisa na organizacionim jedinicama Univerziteta Sarajevo School of Science and Technolology, kako slijedi:

FAKULTET  ZA KOMPJUTERSKE NAUKE:

• 7  kandidata

FAKULTET ZA INFORMACIONE SISTEME:

FAKULTET ZA EKONOMIJU:

• 7 kandidata

FAKULTET ZA POLITIČKE NAUKE I MEĐUNARODNE ODNOSE:

MEDICINSKI FAKULTET

• 20 kandidata

Kandidati na III ciklusu studija na Fakultetima Univerziteta SSST rade doktorsku disertaciju u jednom od područja istraživanja na SSST (vidi www.ssst.edu.ba). Za svakog kandidata određuje se mentor koji redovno prati rad kandidata. Studij traje 6 semestara (tri godine). U prvoj godini studija kandidat pored istraživačkog rada na disertaciji  priprema seminarske radove iz četiri ključna predmeta koji su bitni za  sadržaj njegove disertacije, što određuje komisija i mentor kandidata. Na kraju prve godine kandidat brani ove radove pred komisijom zajedno sa preliminarnom prezentacijom programa disertacije, koncepta izrade i učinjenog progresa (tzv. kvalifikacioni ispit). Ukoliko kandidat uspješno prođe kvalifikacioni ispit nastavlja istraživački rad i na  kraju svakog semestra prezentira progres u radu pred mentorom i komisijom za odbranu disertacije. Na kraju VI semestra kandidat predaje, a zatim brani doktorsku disertaciju. Prije odbrane disertacije podrazumijeva se da kandidat rezultate svojih istraživanja objavi u međunarodnom referentnom časopisu ili prezentira na uglednoj međunarodnoj konferenciji. Kandidat, nakon odbrane disertacije stiče zvanje Doktor nauka sa Univerziteta SSST i Doctor of Science sa Buckingham Univerziteta iz Velike Britanije, osim za kandidate Medicinskog fakulteta koji dobijaju samo diplomu Univerziteta SSST.

Proces selekcije kandidata za doktorski studij je kompetitivan . Uslov za upis na III ciklus studija je završen magistarski studij i visoka prosječna ocjena u toku redovnih i postdiplomskih studija kao i zadovoljavajući rejting fakulteta/univerziteta sa kojeg dolazi kandidat. Iskustvo u radu se takođe vrednuje. Kako se nastava  na SSST izvodi na engleskom jeziku, to se i priprema i odbrana disertacije  izvodi na engleskom jeziku.

Intervjui sa zainteresovanim kandidatima će se dogovoriti blagovremeno. Zainteresovani kandidate su dužni da dostave svoju  prijavu i CV uključujući listu publikacija, prepis ocjena sa dodiplomskog i postdiplomskog studija, dvije preporuke, i kratak nacrt tj. okvirni prijedlog interesa istraživanja na adresu: Univerzitet SSST, Hrasnička cesta 3 a, Sarajevo, ili na admissions@ssst.edu.ba. Dodatne infornacije na tel :033 975 001 / 975 002. Više o Univerzitetu SSST na www.ssst.edu.ba

Prijave za Konkurs za upis podnose se od 01.jula do 15.septembra 2019.godine.