SSST na Summitu u Senegalu

20. 12. 2019.

Dr. Anes Jogunčić i dr. Aida Saračević sa Medicinskog fakulteta Univerziteta SSST, boravili su u Senegalu na sammitu koji je obrađivato teme iz UN sustainable development golas za koje je ostalo još 10. godina do ispunjenja. Od  ukupno 17 ciljeva, obrađivana su 4 cilja: edukacija, transport, zdravstvo i klimatske promjene. Samit su otvorili predsjednik Senegala H.E. Mecky Sall i H.E. Dr. Bandar Hajjar predsjednik Islamske razvojne Banke. Na samitu su predstavljani projekti iz Transformers akademije, od kojih neki zaista mogu pomoći da učine sredine boljima. Jedan od projekata koji će biti finansiran je izgradnja kuća od šećerne trstke za Ruhinja izbjeglice a izgradnja cijele kuće košta 150 dolara te je kapacitet 5 osoba.

Drugi projekt je inovativni filter za vodu koji se stavi u flašu i svaku zahvaćenu vodu pretvara u pitku. U proteklih godinu dana stigle su aplikacije za 5000 projekata od kojih je 35. najboljih dobilo novac za realizaciju.