'' 3. međunarodni medicinski simulacijski simpozij – Univerzitet Acibadem Mehmet Ali Aydinlar

09. 01. 2020.

Studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta SSST,  Amar Rešidović, Belma Kožar, Farisa Babić, Lamija Šikalo, Omar Nuhić (5. godina), Emin Musić (6. godina) i Buena Aziri (4.godina) pohađali su „3. međunarodni medicinski simulacijski simpozij“ održan u Centru napredne simulacije i Obrazovanje (CASE) na Univerzitetu Acibadem Mehmet Ali Aydinlar između 04. 05. januara 2020. godine.

Naši studenti imali su priliku doživjeti praktično iskustvo kroz razne radionice i korištenje vrhunske Acibadem tehnologije. Najinteresantnija  je bila laparoskopija, posebno na robotskom uređaju za DaVinci koji je vrijedan 4 miliona dolara. Ostale radionice bile su: Upravljanje pacijentima s traumom - Prevoz pacijenata i postavljanje okovratnika, Upravljanje disajnim putevima, Trauma ultrazvuk, Virtualni scenariji pacijenata - vježba na robotskim lutkama povezanim s monitorima vitalnih znakova koji imaju puls, refleks, povraćaju, dišu, govore i mogu „umrijeti“ ako nisu pravilno tretirani, rješavanje slučajeva na simulatoru Body Interact, praksi doktorskog pregleda u anatomiji i auskultacijskom laboratoriju i tako dalje.

Najzanimljiviji zadatak bio je u laboratoriju za hitne slučajeve CASE, gdje su naši studenti formirali tim hitne medicinske pomoći i upravljali pacijentom u sudaru automobila na simuliranom terenu. Publika i medicinsko osoblje Acibadem ocijenili su njihov učinak izvrsnim jer su pokazali i teorijsko i praktično znanje o traumatičnoj njezi pacijenata, smjernicama i daljnjem liječenju.

Bilo je vrlo nadahnjujuće i korisno iskustvo, a naši su učenici još jednom pokazali želju za učenjem i predstavili SSST u najboljem svjetlu. Studenti SSST-a zahvaljuju se profesorima i dekanesi Medicinskog fakulteta na podršci, a također i Univerzitetu Acibadem Mehmet Ali Aydinlar na prihvatanju prijave za učešće.