Univerzitet SSST sa ponosom predstavlja novi projekat „Mikrobiom u autizmu“

24. 03. 2020.

Univerzitet SSST s ponosom predstavlja naš novi projekt pod naslovom „Mikrobiom u autizmu“ koji ima za cilj analizirati razlike u sastavu i strukturi mikrobioma crijeva kod djece s dijagnosticiranom poremećajem spektra autizma i neurotipske djece. Ovo je prvi projekt u Bosni i Hercegovini koji je za postizanje ovog cilja koristio sekvenciranje sljedeće generacije i analizu bioinformatičkih podataka. Projekt se temelji na povećanju naućnih dokaza o disbiozi crijeva kao jednom od faktora koji doprinose razvoju ponašanja poput autizma i pridruženih gastrointestinalnih problema. Njenii će rezultati dodati postojećim nalazima na terenu i poboljšati razumijevanje poremećaja iz autizma kod djece u Bosni i Hercegovini. Daljnja analiza podataka pomoću strojnog učenja, grana umjetne inteligencije, rezultirat će razvojem algoritama kojima je cilj ukazati na prisustvo poremećaja iz autizma temeljenih na sastavu mikrobioma crijeva. Ovaj pristup ima potencijal za unapređenje rane dijagnoze poremećaja iz spektra autizma.

Naš sufinancirajući partner projekta je Ministarstvo obrazovanja, nauke i mladih Kantona Sarajevo koje je prepoznalo važnost znanstvenog istraživanja na tu temu.

#SSST #research #science