Nj.E. Lord Ahmad od Wimbeldona na Univerzitetu SSST

01. 12. 2021.

Zadovoljstvo nam je bilo ugostiti danas specijalnog predstavnika premijera Ujedinjenog Kraljevstva za spriječavanje seksulanog nasilja u sukobima, Nj.E. Lord Ahmad od Wimbeldona, kao i predstavnike Ambasade Velike Britanije u Bosni i Hercegovini. Cilj posjete bilo je podržati osnivanje kancelarije za rodnu ravnopravnost na Univerzitetu SSST, koja je dio projektne inicijative UNIGEM ( Univerzitet i rodno usmjerenje) koju koordinira profesorica Jasminka Hasić – Telalović ispred Univerziteta SSST. NJ.E. Lord Ahmad se kratko obratio našim studentima pojašnjavajući važnost gender '' mainstreaming-a'' na svim nivoima obrazovanja i uticaj koji imamo kroz rekonfiuraciju vlastitih unaprijed stovrenih predodžbi o rodu i rodnim ulogama. Naši studenti su imali priliku postaviti pitanja i razgovarati o ulozi akademske zajednice i visokog obrazovanja općenito u ovom važnom poduhvatu.

Uz sedamnaest drugih univerziteta iz Bosne i Hercegovine i TPO fondaciju kao nositelja projekta, Univerzitet SSST će se fokusirati na uspostavljanje svog Plana ravnopravnosti spolova, kao i na standardizaciju prakse preispitivanja i suštinske promjene našeg još uvijek vrlo patrijarhalnog društva, te ohrabrivanja naših studenata da učine isto, sa Britanskom ambasadom u Sarajevu kao našim cijenjenim partnerom.