Nj.E. Mahatir bin Mohamad u posjeti Univerzitetu SSST

26. 06. 2023.

Bila je istinska čast i privilegija imati sa nama zvaničnu delegaciju iz Malezije, predvođenu bivšim premijerom Mahathirom bin Mohamadom, koja je prisustvovala svečanoj inauguraciji Mahathir-Thatcher Chair u Statecraft-u. Proslavljeni državnik i jedan od najutjecajnijih političara 20. stoljeća prijatelj je i pobornik SSST-a od osnivanja; predavanja koja je održao studentima tokom posljednje posjete 2013. godine još uvijek se rado pamte. Uz pokojnu barunicu Margaret Thatcher, bivšu premijerku Ujedinjenog Kraljevstva, prethodno je podržao inicijativu za prvi privatni univerzitet u Bosni i Hercegovini, nudeći novu viziju obrazovanja u Bosni i Hercegovini, ravnu sa renomiranim svjetskim univerzitetima.

"Oduševljen sam što se vraćam na ovaj univerzitet, a čast mi je svjedočiti vašem razvoju i njegovanju ideje kontinuiranog napretka u nauci i novim tehnologijama. Iako je svijet trenutno zasjenjen raznim sukobima i previranjima na više frontova, ono što ostaje neupitno kao naša ostavština je obrazovanje i mladi kao agenti promjena. Drago mi je što sam danas ovdje s vama i nastavit ću pratiti vašu posvećenost inovacijama, novim tehnologijama i idejama za koje sam siguran da će pronaći plodno tlo na ovom univerzitetu", kazao je Mahathir u obraćanju studentima i profesorima.

Delegacija je posjetila i spomenik podignut u čast Mahathira za njegov doprinos nezavisnoj Bosni i Hercegovini u vrijeme rata. Spomenik je podignut 2020. godine, zajedno sa bistom u čast Madeline Albright, Paddy Ashdowna, Aloisa Mocka i Tadeusza Mazowieckog, kao gest zahvalnosti sarajevaca.

Dvodnevna posjeta Bosni i Hercegovini, sa Univerzitetom SSST kao domaćinom, zaključit će svečanim prijemima u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine, kao i susretima sa uglednicima i zvaničnicima sa bosanskohercegovačke političke scene.