Potpisan Memorandum o saradnji između Univerziteta SSST i INZA Agencije za upravljanje rizicima.

16. 10. 2023.

Povodom Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa, potpisan je memorandum o saradnji između Univerziteta SSST i INZA Agencije za upravljanje rizicima. Partneri će djelovati sa zajedničkim ciljem smanjenja rizika od prirodnih i drugih katastrofa koje su, nažalost,  u posljednjih nekoliko decenija postale norma kako u našoj zemlji tako i u cijelom svijetu.

Memorandum, između ostaloga, predviđa udruživanje na naučno-istraživačkim projektima, zajedničku realizaciju programe stručne edukacije te unapređenje akademske saradnje, uvažavajući mandate i kapacitete dvaju institucija.

Tematske oblasti koje će biti fokusom saradnje uključuju adaptaciju na klimatske promjene, kvalitetnije upravljanje rizicima, te jačanje spremnosti svih sektora društva da se nose sa posljedicama prirodnih i drugih katastrofa.

Univerzitet SSST je jedna od vodećih institucija visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini i Jugoistočnoj Evropu, i nudi međunarodno akreditovane akademske programe iz niza oblasti, od medicine do kompjuterskih nauka.

INZA Agencija za upravljanje rizicima je dijelom INZA Grupe koja je regionalni lider u navedenoj oblasti. Grupa djeluje kroz urede u tri zemlje regiona (Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora) i realizuje projekte visokog stepena složenosti za klijente diljem svijeta.